0545 814 07 07
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Lağım Sinekleri

18 Şubat 2020
401 kez görüntülendi
Lağım Sinekleri

LAĞIM SİNEKLERİ

Kingdom             : Animalia                          : Alem

Phylum               : Arthropoda                   : Şube

Classis                 : Insecta                            : Sınıf

Order                   : Diptera                           : Takım

Suborder            : Nematocera                   : Alt takım

İnfraorder          : Psychodomorpha         : Alt takım

Superfamily      : Psychodoidea                  : Üst takım

Familia                : Psychodidae                   : Aile

Lağım, lavabo, kanalizasyon ve ya filtre sinekleri (Psychodidae familyası üyelerinin genel adıdır.) küçük sineklerdir ve Antalya yerel ağzında mucur ya da mucuk sineği olarak bilinen tuvalet sineği türü de bu familyada yer almaktadır. Vücutların küçük ve kıllı oluşu nedeni ile güveleri andırmaktadır ve bazı bölgelerde güve sinekleri de denmektedir. Dünyada 2600’den fazla tür sayısı ile tanınmaktadır ve bu türlerin çoğu tropiktir. Bu sayı familyalar arasında onları en çok türe sahip familyalar arasına sokmaktadır. Bu familyaya tatarcıklarda üyedir ve insanlarda şark çıbanı hastalığına sebep verirler.

HAYAT DÖNGÜSÜ

Psychodinae, Sycoracinae ve Horeiellinae alt familyalarının larvaları sucul, yarı karasal ya da lavabo borularında biriken artıkların arası gibi habitatlarda yaşarlar. En sık karşılaşılan larvaların geri çekilemeyen siyah kafaları olan şeffaf canlılardır. Duş kabinleri ve ya küvetlerdeki yarıkların nemli kenarları boyunca hareket ettikleri ve tuvalet suyu içinde yüzdükleri görülmüştür. Larvalar genellikle 4-5 mm. ( 0,16-0,20 inç) uzunluğundadır. Uzun, ince düzleştirilmiş bir silindir şeklindedir. Larvalarda prolegs yoktur ancak annuli ( tekil annulus) adı verilen bir dizi halka ile vücut segmentleri ayrılır. Bu segmentlerin bazılarında karakteristik dorsal plaklar bulunur. Larval thorax abdomenden önemli ölçüde büyük değildir. Bu görünümüyle karakteristik olarak larvalardan daha çok solucanlara benzerler.

Bazı türlerin larvaları ventral taraflarındaki bağlantı disklerini kullanarak kendilerini çevrelerindeki yüzeylere sabitleyebilirler. Sivrisinek larvalarına benzerler, oksijeni sudan doğrudan temin edemezler ve posteriorlarında yer alan küçük koyu bir tüple oksijen alınır.  Oksijeni elde etmek için düzenli olarak yüzeye gelmeleri gerekir. Larva aşaması türe, ortama, sıcaklığa bağlı olarak 9-15 gün arasında sürer. Dört larva aşaması geçirirler. Larvalar az sayıda iken insanlar için yararlı olduğu düşünülebilir. Güçlü çeneleri ile saçları ve biyolojik artıkları parçalarken kanalizasyon tıkanmalarının önüne geçerler  ama bu atıklar tamamen kaldırılmadığı sürece yetişkin sinekler daha fazla yumurta bırakacaktır.

Yakarcalar prolegleri olmayan, bağlanma disklerine sahip olan larvalara sahip iken diğer güve sinekleri larvalarından sona doğru çoklu derin lateral damarlarla ayırt edilebilirler.

Pupa aşaması 20-40 saat arasında sürer. Bu aşamada beslenmez ve su yüzeyine yakın yerleşip spiracle yoluyla nefes alırlar. Metamorfozu tamamlayan sinek dikişi patlatır ve suyun yüzeyine çıkar.

Yetişkinler larvaların yarısı uzunluğundadır ama daha geniştir. Bir çift tüylü kanat vücut üzerinde çatı şeklinde durur. Kanatlar normal dipteralardan daha fazla damara sahiptir. Bu damarlar birbirine paraleldir ve çatallaşmalar yoktur.

Yetişkinler genellikle gececidirler ve ışıklara ve ya kokulara yönelirler. Düzensiz uçarlar, genellikle hızlı yürürken, koşarken ya da uçarken görülürler. En çok geceleri aktiftirler, ancak gün ışığında, pencere, ekran panellerinin yanında görülürler.

Yetişkinler yaklaşık 20 gün yaşarlar ve birkez çiftleşirler. Pupadan çıktıktan birkaç saat sonra ürerler.

SAĞLIĞA ETKİLERİ

Banyolarda yaygın olarak bulunan Clogmia albipunctata’nın insan hastalığı taşımadığı ama fırsatçı bir myazis ajanı olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte Phlebotominae alt familyası insanların kanları ile beslenirken Sycorax silacea mikrofilaryalarını iletirler. Böcek parçalarının solunması astıma sebep verirler.

HAŞERE KONTROL

İnce su itici tüyler sayesinde yetişkin ve larvalarını boğmak zordur. Bu yüzden çamaşır suyu gibi su kaynaklı toksinlerden de etkilenmezler. Kaynar su aynı nedenden yetişkinler üzerinde yok denecek kadar az etkisi olur. Yumurtalar ise hem kimyasal hem termal saldırılara karşı oldukça dirençlidir. Yumurtalar dehidrasyona ( su kayıplarına) uzun süre dayanırlar. Bu haşerenin en kolay imhası en az 3 hafta boyunca drenajların temizlenmesidir.

Şüpheli drenlere bir cam kavanoz, şeffaf bir torba takılarak ve periyodik kontrollerle yetişkin sinekler kontrol edilmelidir. Bunun için bitkisel yağ ve ya vazelin ile kaplanmış temiz bir plastik kapta kullanılabilir. Dren ağızlarını yapışkan bantlarla kapatmak kaynağı öğrenmek için kullanılan başka bir yöntemdir.

Kanalizasyonların mekanik olarak temizlenmesi larvaların gıda kaynağını yok edeceğinden etkili bir kontrol yöntemidir. Yüksek basınçlı drenaj temizliği sadece larvaların beslenme ortamını ortadan kaldırmakla kalmaz tüm boru sistemini temizler ve sineklerin geri gelme olasılığını epeyce azaltır. Alternatif olarak bakteri ve ya enzimler içeren köpükler kullanarak jelatinimsi pislik tortuları parçalanabilir. Lavabo drenajlarının yanı sıra, yer drenajları, duş drenajları su sızan tavan aranları üreme alanlarıdır. Ticari binalarda ise pompa çukurları, asansör boşlukları, kanalizasyon çukurları üreyebileceği yerlerdir.

Işığa olan yönelimleri nedeni ile U.V. ve ya görülebilir ışıkla tuzaklanmış fan bazlı tuzaklarda kullanılabilir. Yetişkin sinekleri öldürmek istenilen sonucu almayı sağlamayacaktır. Daha fazla sinek çıkmasını engellemek için larvaların besin kaynakları yok edilmelidir.

BİYOLOG GÜRBEY ERBAY

MESUL MÜDÜR

Kaynak : https://en.wikipedia.org/wiki/Drain_fly  (11)

Call Now ButtonHEMEN ARA 0545 814 07 07