0545 814 07 07
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

ZİKA VİRÜSÜ İLE MÜCADELE

22 Şubat 2018
718 kez görüntülendi
ZİKA VİRÜSÜ İLE MÜCADELE

Zika virüsü ilk kez Uganda’da görülen ve yeni doğmuş bebeklerin kafasının küçük olması ile kendini belli eden virüstür. Virüs Brezilya’da yoğun olarak görülünce insanların hatırlamasına ve mücadele yöntemlerini araştırmasını sağladı.

Virüs ülkemizde de görülen Aedes cinsine ait Aedes aegypti türünün vektörlük yapması ile insana bulaşıyor. Aedes cinsi sivrisinekler ise bildiğimiz sivrisineklerin aksine insanlardan gündüz vakti kan emiyor. Enfekte insanda virüs kendini ateş, baş ağrısı, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, kas ve eklem ağrısı ile belli ediyor ama bu belirtiler bir çok hastalığın belirtilerine de benziyor. Özel bir tedavisi olmaması ve aşının henüz geliştirilememiş olması nedeni ile korunmak önem kazanıyor.

Sivrisineklerin larvaları ile mücadele etmek her zaman en kolay yöntemdir. Larvalar için uygun olan bölgeler bulunup larvasit uygulaması yapılmalı ve mümkünse ortam sinekler için uygun olmayacak hale getirilmeli. Uzun kollu kıyafetler giyinilmelidir. Sıkıntı şu ki Antalya’da yazın gündüz vakti yüksek sıcaklıklar görülüyor ki uzun kollu kıyafetler insanı daha da bunaltır böyle bir hava da.

Evinizde rahat etmek için LARA İLAÇLAMA 0545 814 07 07.

BİY. GÜRBEY ERBAY

MESUL MÜDÜR

Call Now ButtonHEMEN ARA 0545 814 07 07