0545 814 07 07
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

VEBA V.S. JÜSTİNYEN

05 Ocak 2019
884 kez görüntülendi
VEBA V.S. JÜSTİNYEN

Resimde görmüş olduğunuz karga maskesi orta çağda Veba’dan etkilenmeyen kargalardan esinlenerek hastalıktan korunmak için üretilip, insanlar tarafından kullanılmıştır.

İnsanların şehirlerde bir arada ve yakın yaşamaları, uzun mesafeli ticaretin yayılması ‘ pandemi ‘ dediğimiz büyük salgınları ortaya çıkardı. Koskoca Roma İmparatorluğu’nun eski ihtişamlı günlerine dönmesine bile bir veba engel olmuştur. Jüstinyen Vebası. Eski Ahit’te bile adı geçen ‘Veba’ farklı ölümcül salgınlar için kullanılan bir terimdir. Jüstinyen vebası esasen M.S. 541-544 yılları arasında sıçanlar ve pireler tarafından yayılan, koltukaltı ile kasıklarda siyah şişlikler çıkmasına neden olan Yersinia pestis isimli enterobakterinin yol açtığı Hıyarcıklı (bubonik) Vebasıydı. Bu salgın Roma İmparatorluğu’nu eski gücüne yeniden kavuşacabilecek gibi olduğu bir zamanda vurmuş ve Akdeniz’in her tarafına yayılarak bölge nüfusunun yaklaşık dörtte birini (1/4) öldürmüştür.

Batı Roma İmparatorluğu önceki yüzyılda Germen kabileleri tarafından istila edilmiş olsa da, Doğu Roma İmparatoru Jüstinyen hırsı ile yeniden bir fetih seferine atıldı. Ancak vebanın yaydığı kaos ve yıkım yeniden birleşmeye dair bütün hayalleri paramparça etti. Yani salgın Roma İmparatorluğu’nun yükselişine bir sekte vurmuş oldu.

www.facebook.com/nucleusbiyoloji/ ve www.instagram.com/nucleusbiyoloji sayfalarından alıntılanmıştır.

BİYOLOG GÜRBEY ERBAY

MESUL MÜDÜR

Call Now ButtonHEMEN ARA 0545 814 07 07