0545 814 07 07
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

UYUZ HASTALIĞI

17 Ocak 2019
1 kez görüntülendi
UYUZ HASTALIĞI

Uyuz hastalığı Sarcoptes scabiei adlı akarın sebep olduğu bir cilt hastalığıdır. Cilt yüzeyinden deri altına giren akarlar deri altında yumurtlamaya başlarlar.

Hastalık daha çok hastane huzurevi, askeri kışlalar, bakım evleri, kreş, anaokulu, okul, hotel, pansiyon gibi kalabalık ortamlarda insanların birbirine teması ya da ortak kullanım eşyaları ile bulaşmaktadır. Hastalık çok kolay bulaşabilen parazitik bir hastalıktır.

Uyuz hastalığına maruz kalan kişide semptomların ortaya çıkması altı haftaya kadar varmaktadır. Semptomların arasında özellikle geceleri artan kaşıntı hissi ve döküntüler en fazla görülen semptomlarıdır. Kaşıma sonucu enfekte yaralarda görülmektedir.

Uyuz semptomları olan kabartılar daha çok parmakların arasında, meme, kalça, penis, bilek, dirsek, koltuk altı, bel bölgelerinde görülür. Bağışıklığı zayıf insanlar, çocuklar ve yaşlılarda ise kafa, yüz, boyun, ellerde ve ayak tabanlarında da görülür. Uyuz hastalığı cinsiyet ve yaş ayırt etmez ve herkese bulaşabilir.

Tedavide erken teşhis ve  doktorların tavsiyesine uymakta fayda vardır. Kükürtlü sabunlar ve merhemler tedavide kullanılmaktadır. Evlerin ilaçlanması ve sonrasında ki temizlikte önem arz etmektedir.

LARA İLAÇLAMA olarak evlerinizde kalıcı leke, koku, iz renk bırakmadan ilaçlama hizmetini yapmaktayız. Kullandığımız ürünler Dünya Sağlık Örgütü (WHOPES) ve Sağlık Bakanlığı onaylıdır. İletişim için 0545 814 07 07.

BİYOLOG GÜRBEY ERBAY

MESUL MÜDÜR

Call Now ButtonHEMEN ARA 0545 814 07 07