0545 814 07 07
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

TİFO NEDİR ?

20 Ocak 2019
2 kez görüntülendi
TİFO NEDİR ?

Tifo Salmonella typhiinin sebep olduğu kirli içme suları ve pis yiyeceklerden bulaşan bir hastalıktır. Tifo bakteriyel bir hastalık olmak ile birlikte fare, hamam böceği gibi bir çok haşere de logar ve kanalizasyonlarda yaşamalarına bağlı olarak bu hastalığın mekanik vektörlüğünü yapmaktadır.

Tifo mikrobu vücuda girdikten sonra kendini 7 ila 15 gün içerisinde kendini gösterir. Tifo göz, kulak, kalp, beyin, böbrek, akciğer ve karaciğer organlarını etkiler. Hastalığın yorgunluk, baş ağrısı, burun kanaması, ishal, kanlı dışkılama, kırmızı lekelenmeler, tansiyon düşmesi, nabzın yavaşlaması, bağırsak kanamaları gibi pek çok sonucu vardır. Hastalıkta üçüncü haftadan sonra ateş düşmeye başlar ve diğer belirtiler kaybolmaya başlar.

Tedavi için bol su içilmelidir. Protein ve karbonhidratca zengin kolay sindirilebilen besinler ile beslenilmelidir. Antibakteriyel etkili kloramfenikol, ampisilin ( veya amoksilin), trimetoprim-sulfametoksazol gibi anti biyotikler kullanılmalıdır.

Hastalıktan korunmak için içme ve kullanım sularının kontrolü çok önemlidir. Gelişmiş ülkelerde hem filtrelemeler hem de kimyasal yöntemlerle bu sağlanmaktadır. Bunun yanında besin hijyeni, lağım ve kanalizasyonda hijyen şartlarını sağlamak, kesin koruyucu olmamakla beraber (%51-67 oranında) tifo aşısı yapılması, kanatlı hayvan tüketiminde dikkatli olmak ve hijyeninin sağlanmasıda sağlanmalıdır.

Evlerimizde bir çok hastalığın etmeni olan haşerelerden kurtulmak için LARA İLAÇLAMA 0545 814 07 07. Kullandığımız ürünler Dünya Sağlık Örgütü (WHOPES) ve Sağlık Bakanlığı onaylıdır.

BİYOLOG GÜRBEY ERBAY

MESUL MÜDÜR

Call Now ButtonHEMEN ARA 0545 814 07 07