0545 814 07 07
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

ŞARBON

15 Ocak 2019
871 kez görüntülendi
ŞARBON

Anthrax ya da bilinen adıyla şarbon hamam böceklerinin de vektörlüğünü yaptığı Bacillus anthracis bakterisinin sebep olduğu hastalıktır. İnsanlar haricinde de otçul memelilerde görülür.

Şarbon kolayca bulaşabilen bir hastalık olduğu için biyolojik savaşlarda da kullanılırken insanlara doğal yollarla da bulaşabilir. Şarbon mikrobu silah olarak kullanılması haricinde hayvanlardan insanlara ve insanlardan diğer hayvanlara olacak şekilde bulaşır.

Anthrax hava teneffüsü, tensel temas ve ya mikrobu taşıyan et, süt gibi gıdaların yenmesi sonucu bulaşır.

Şarbon hemen anlaşılmaz 6-7 gün sonra deride kabarcıklar oluşur ve ilk gözle görülen belirtisidir. Bu sinek ısırığına benzeyen kabarıklık tedavi edilmezse baloncuk halini alarak kara lekeler oluşturur. Hala da tedavi edilmezse ölümle sonuçlanır. Bu hastalığın en basit hali olan deri tipidir.

Hastalık deri, akciğer ve bağırsak şarbonu olmak üzere 3 tiptir. Bağırsak şarbonu ise %50 oranında ölümle sonuçlanır. Kanlı kusma , kanlı idrar, kan zehirlenmesi gibi belirtileri vardı. Akciğer şarbon tipi ise grip gibi başlar ve ölümden kurtulmak çok zordur.

Erken teşhis hayat kurtarırken genellikle antibiyotikler kullanılır. Şarbon teşhis edilen hayvanlar kirece gömülmelidir. Hayvanın temas ettiği her şey yakılmalıdır. Aşılar yapılmalı hatta bölge karantinaya alınmalıdır.

Kullandığımız kimyasallar Dünya Sağlık Örgütü ( WHOPES) ve Sağlık Bakanlığı onaylı olup evlerinizde leke, koku, renk, iz bırakmaz.

BİYOLOG GÜRBEY ERBAY

MESUL MÜDÜR

Call Now ButtonHEMEN ARA 0545 814 07 07