0545 814 07 07
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

KAHVERENGİ KEŞİŞ ÖRÜMCEĞİ

18 Şubat 2020
571 kez görüntülendi
KAHVERENGİ KEŞİŞ ÖRÜMCEĞİ

KAHVERENGİ KEŞİŞ ÖRÜMCEĞİ

GENEL GÖRÜNÜM

Vücut 1.5 cm. boyunda olup ayaklarıyla beraber 4 cm. çapındadır.Keman (violin )desenli diğer örümceklerle benzer işaretleri vardır. Kesin tanımlama için gözlere bakmak şarttır. Birkaç örümcekde olan tek median hat üzerinde düzenlenmiş 6 gözleri vardır ve iki yan çift gözleri vardır. Karın ve ya bacak üzerinde belirgin desenler vardır ve bacaklarda diken (seta) yoktur. Karına bakıldığında yumuşak kürk görünümünde ince kısa tüylerle kaplıdır. Bacak bazen daha açık renkli olabilir.

HAYAT DÖNGÜSÜ

Erginleşen bireyler genelde 1 ve ya 2 yıl yaşarlar. Dişi bireyler genellikle 2-3 aylık süreçte her kesede elli yumurta olmak üzere birkaç yumurta kesesi bırakır. Erginleşmek 1 yıl alır. Loxoceles değişken ve aşırı kurak havalara dayanıklı olup aç şekilde altı aya kadar yaşayabilirler. Kontrollü esaret altında bir örümcek 5  sezon yaşamıştır.

DAVRANIŞ

Düz bir yüzeyde bacakları genellikle radyal genişletilmiş şekilde durur. Alarm durumunda ise vücudunu düşük bir savunma pozisyonuna alır. Eğer tehdit edilirse temastan kaçınılmalıdır. Kaçışlarda arkasında ipeksi iz bırakmaz ve tempolu bir yürüyüş sergiler. Bacaklarında kayıp olursa dinlenmeye çekilir.

HABİTAT

Kahverengi keşiş örümcekleri (K.K.Ö.) asimetrik ipliklerle bir ağ kurar. Genellikle odunluklar, hangar, dolap, garaj, oturma odaları, kiler gibi kuru ve düzensiz alanlarda ağlarını kurarlar ki böyle yerlerde fazla hareket olmadığı için ağları da bozulmaz. İnsanların evlerinde kullandığı bazı malzemeler K.K.Ö. nün yaşadığı ağaçları taklit ettiği için evlerde de görülür. Evlerde odundan yapılma malzeme kullanıldıysa o sırada da gelmiş olabilir. K.K.Ö. evlerde süpürgelikler, resimler, tuvaletler, yığılmış giysiler arasında da bulunabilir. Sıcaklık sağlayan malzemeler arasında ve ya yakınında bulunabilirler. Uzun süredir kullanılmayan iş eldivenleri, botlar, yatak çarşafları arasında da sıcaklık düşük olmasına rağmen bulunabilir. Böyle alanlarda izole olan hayvan insanların bu eşyaları kullanmaya çalışmasıyla birlikte insana temas etmiş olur. Dişiler genellikle ağlara yakın dururlar, erkekler ise dişilerden daha fazla hareket ederler. Genellikle ateş böceği, cırcır, hamam böceği gibi yumuşak vücutlu böceklerle avlanır.

ZOOCOĞRAFYA

Ohio, G.B. İowa, İllionis, İndiana ve G.G.D. Nebraska arasındaki alanlarda görülmektedir. Ayrıca Texas merkezi, K. Kentucky ve batı Gürcistanda görülür. Kaliforniya’da ise söylenenin aksine kayıt yoktur. Tayland 2014 yılı raporunda görülmemiş olmasına rağmen kolayla göç edebilirler ve kolayca koloni oluşturabilirler. Kaliforniya ve diğer Güney A.B.D. eyaletlerinde başka tür Loxoceles üyeleri vardır. Bu türlerin ise tıbbi olarak bir zararı yoktur.

ISIRIK

Agresif ısırıklar nadirdir. Kansas’ta 2000 den fazla ev K.K.Ö. yüzünden boşaltıldı ancak yıllarca bu bölgede yaşamış insanlar hiç ısırılmadı. Eğer iç çamaşırlarda, havluda, eldivenlerde, yatakta, iş botlarında varsa bu eşyaların kullanımıyla birlikte baskı ile ciltte ısırılma görülebilir.

Isırık başlangıçta hissedilmeyebilir ama ciddi zararları vardır. K.K.Ö. hemotoksik bir zehir taşır ve çoğu zaman önemsiz nekrozlarla sonuçlanır. Az sayıda ise dermotolojik nekrozlar ( dermonektik lezyonlar) görülebilir bunlar deriden ve ya sistemik kaynaklı olabilir. K.K.Ö. ısırmasında %37 deri nekrozu görülürken %14 ü sistemik kaynaklıdır. Çok nadir durumlarda da kırmızı kan hücrelerinin patlamasına ve hemolize sebep olurlar ve kangrene döndürebilirler. Isırılma sonucu %49 oranında nekroz ve ya sistemik etkiler görülür. Burda en önemli etken zehirin vücutta ne kadar dolandığıdır. Çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda daha tehlikeli olabilir. Isırık sonucu; kusma, ateş, bulantı, döküntü, kas ve eklem ağrıları görülür. Nadiren hemoliz, trombositopomi, damar içi pıhtılaşma, organ hasarı hatta ölüme sebep olabilir. Ölümleri çoğu 7 yaş altı ve yaşlılar gibi bağışıklı sistemi zayıf canlılarda görülür. K.K.Ö. ısırığının bir belirtisi yok iken deri belirtileri ve sistemik belirtiler ile kendini gösterir. Isırık belirtileri aylar sonrasında derin izler bırakabilirler ve yumuşak dokuyu tahrip eder. Ağrı ve diğer lokal etkiler 12-36 saat arasında kötüleşebilir. Nekroz birkaç gün sonrasında 25 cm. (10 inç) boyutlarına gelebilir. Hasarlı doku kangrene dönüşebilir.

YANLIŞ TANILAR

K.K.Ö. sokması olarak tanımlanan raporların %80 i yanlış tanıdır. ELISA tabanlı bir test olmadığı için yanlış tanıların olması normaldir. OCCAM’ ın jilet ilkesini kullanmak daha uygundur doğru tanı için.

Bu yanlış tanılar: Pyoderma gangrenosum, Staphylococcus, Streptococcus, Herpos, Diabetic ulcers,  mantara bağlı enfeksiyonlar, kimyasalların yakmaları ( ciltte oluşturduğu tahribat), Toxicodenderon dermatitis, Squamous cell carcinorma, lokalize vasculitis, Syphilis, toksik epidermal nekrozlar, Sporotrichosis, Lyme hastalığı olabilir.

ISIRIK TEDAVİSİ

Isırık bölgesine buz ( soğuk ) uygulanmalıdır. Eğer yakalanabilirse bir kapta saklanmalı ve sağlık kuruluşuna teslim edilmelidir. Rutin tedavide ekstremite immobilizasyonu, buz uygulaması, lokal yara bakımı, tetanoz profilaksisi içermelidir. Bunun dışından hiperbarik oksijen, vazodilatör, heparin, nitrogliserin, elektrik çarpması ( şok cihazı ), küretaj, cerrahi ekzisyon ve antivenom kontrollü çalışmalara tutulmasada yaralarda iyileşme göstermiştir.

K.K.Ö. zehiri nadir olarak bir arter ve ya ven damarında uzuv boyunca dolanabilir. Ancak yara boyu birkaç cm. boyunda olabilir. Büyük ve aşırı durumlarda yaranın kesilmesi gerekebilir.

SPESİFİK TEDAVİ

Dapson tekniği örümcek sokmalarında etkili olmasına rağmen K.K.Ö. için kesin bir sonuç yoktur. Mikrobiyal olarak ise faydası yoktur.  K.K.Ö. tedavisinde ise bazı çelişkili raporlar olduğundan dolayı rutin bir uygulama yoktur.

Yara enfeksiyonu nadirdir tanı kesinleşmedikçe antibiyotik tavsiye edilmemelidir.

Cerrahi ekzisyon yaralarda geciktiren apselere ve yara izlerine neden olabilir.

Kesin olmamakla beraber nitrogliserin yararlı olabilir. Hayvan deneylerinde ise olumlu bir sonuç alınamadı.

Anti serum en umut verici tedavidir. Ancak çoğu ısırma belirtisizdir. 24 saat içinde uygulanmazsa tedavi başarısız olabilir.

Pestisitler ile bu hayvanı öldürmek zordur. Fümigasyon yapmak gereklidir. Böcek öldürücü tuzaklar kullanılmalıdır. En önemli mücadele saklanabilecekleri ortamları yok etmektir. Uzun süre kullanılmayacak eşyalar plastik torbalarda sıkıca bağlanarak saklanmalıdır. Ortalıkta ayakkabı ya da giysi bırakılmamalı eğer kaldıysa da iyi bir şekilde sallayarak içinde olmadığından emin olduktan sonra kullanılmalıdır. Bahçelerden girişlerini önlemekte en önemli yöntemlerden biridir. Cibinlik tavsiye edilir.

Kingdom             :              Animalia             : Alem

Phylum                               :              Arthropoda        : Şube

Classis                 :              Arachnida           : Sınıf

Order                   :              Araneae              : Takım

Familia                :              Sicariidae           : Aile

Genus                  :              Loxosceles         : Cins

Species                :              L.reclusa             : Tür

BİYOLOG GÜRBEY ERBAY

MESUL MÜDÜR

KAYNAK : https://en.wikipedia.org/wiki/Brown_recluse_spider çevirilmiştir.

Call Now ButtonHEMEN ARA 0545 814 07 07