0545 814 07 07
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

ÇIYAN İLAÇLAMA

03 Nisan 2018
989 kez görüntülendi
ÇIYAN İLAÇLAMA

Çıyanlar ülkemizde de temsilcileri bulunan dünya üzerinde 3000 e yakın türü tanımlanmış ve 8000 e yakın türü olduğu düşünülen canlı grubudur. Çıyanlar dünya tarihindeki kayıtları 430 milyon yıl öncesine kadar dayanan ve karasal yaşamdaki ilk avcı canlılardan olduğu düşünülmektedir.

Çıyanların vücut uzunlukları 32 cm. ye kadar ulaşabilir ve nemli olan her yerde yaşayabilirler. Toprak altı, taş altı, sığınak, odunluk, kömürlük, mağara, bodrum, logar ve foseptik sistemleri yaşayabilecekleri alanlardır. Hatta deniz kenarlarında yaşayan türleri bile tespit edilmiştir.

Çıyanların vücutlarının ilk segmentindeki bacaklar evrimsel süreçte pençeye dönüşmüştür. Pençeleri ve vücutlarının alt kısımlarında zehir vardır. Pençe avı tutarken salgılanan zehir avı etkisiz hale getirir ya da öldürür. Böylece av çıyan tarafından kolayca yenilebilir. Zehirleri yetişkin insanlar için ölümcül değildir ama yaşlı insanlar ve çocuklar için oldukça tehlikelidir. Ayrıca arı sokmasına karşı alerjisi olan insanlarda anafilaktik şoka sokup ölümcül olabilir. LARA İLAÇLAMA 0545 814 07 07 numaralı hatlardan ulaşabilirsiniz. Kullandığımız kimyasallar Dünya Sağlık Örgütü (WHOPES) ve Sağlık Bakanlığı onaylı olup evlerinizde leke, koku, renk, iz bırakmaz.

Çıyanlar avcıdırlar. Farklı avlar yemeye adapte olmuş iyi avcılardır. Sürüngenleri, kurbağaları, küçük memeliler, yarasaları, kuşları avladıkları gözlemlenmiştir. Yedikleri bunca hayvana rağmen midelerinden örnek aldığınızda hiçbir sonuç elde edemeyiz. Midelerine giren herşey çok iyi şekilde öğütülür. Çıyanlar firavun fareleri gibi çok iyi avcıları bile avlayabilirler. Tek eksik yanları ise kuru ortamlara dayanıklı olmamalarıdır. Bu yüzden de logar, foseptik çukuru gibi nemli alanlarda yaşarlar ve bu da zaman zaman soluğu evlerimizde almalarını anlatır. İnsanlara saldırıları çok istedikleri bir durum değildir. Korkan insan tepkilerinden dolayı insanlar  hayvana saldırınca  hayvanda doğal olarak kendini korumayı seçtiği zamanlarda insanlara saldırabilirler.

 

 

BİYOLOG GÜRBEY ERBAY

MESUL MÜDÜR

LARA İLAÇLAMA 0545 814 07 07

Call Now ButtonHEMEN ARA 0545 814 07 07