0545 814 07 07
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

BAŞ BİTİ

Anasayfa » BAŞ BİTİ

Dünya üzerinde 3000 den fazla türü olan bit türlerinden biridir. Bilimsel adı Pediculus humanus capitis‘ tir. Vücutları tahta kuruların da olduğu gibi sırttan karına doğru basılmış gibidir. Vücutları tahta kurularının aksine uzun bir formdadır düz kas hücrelerinde olduğu gibi.

Baş bitleri günde 3-4 yumurta bırakabilir. Yumurtalar saç teline çimento benzeri bir salgı ile yapıştırılmaktadır. Yumurtalar 4-15 gün içerisinde açılır. Yumurtadan çıkan nimfler 3 kez gömlek değiştirerek ergin hale geçer. Nimf evresi çevresel şartlara bağlı olarak 8-28 gün sürebilir ve sonunda ergin forma geçerler. Erginler ile nimfler arasında üreme haricinde fark yoktur. Ergin olarak 4-5 hafta yaşayabilen bitler 8-10 nesil verebilirler. Bu da sağlıklı bir dişinin maksimum 140 yumurta yumurtlayabileceği anlamına gelir.

Baş biti hijyen ile alakalı olduğu için 5-10 yaşları arasındaki çocuklarda daha çok görülmektedir. Bulaşmada elbise, şapka ve atkıların aynı askı üzerine asılması önemli bir etkendir. Afetzedeler için kurulan çadır kentler, kamp alanları, şantiyelerdeki barınaklar, hapishaneler, yetiştirme yurtları, huzur evleri, okullar, anaokulları, kreşler baş biti açısından dikkatli olunması gereken önemli alanlardır.

Baş bitinin bugüne kadar sebep olduğu bir hastalık bildirilmemiş olmakla birlikte insanlarda kaşıntı yapması sonucu insanların irrite olması nedeni ile rahatsızlık vermektedir.

Call Now ButtonHEMEN ARA 0545 814 07 07