0545 814 07 07
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

ALMAN HAMAM BÖCEĞİ

18 Şubat 2020
410 kez görüntülendi
ALMAN HAMAM BÖCEĞİ

ALMAN HAMAM BÖCEĞİ

Boyları yaklaşık 1.1 ila 1.6 cm arasında değişen küçük bir hamam böceği türüdür. Renkleri ten renginden siyaha kadar farklı renklerde olabilmektedir. Başın arkasından kanatların tabanına uzanan anteroposteriorda yer alan 2 adet koyu siyah renkli paralel çizgiler vardır. Kanatları olmasına rağmen rahatsız edildiklerinde kaçarken uçmakta zorlandıkları görülür. Evcil haşereler arasında en yaygın olanlarıdır. Asya hamam böceği ile aynı görünür ve normal gözlemciler arasında sıklıkla karıştırılır. Ayırt etmek için Asya hamam böceğ ışığa giderken Alman hamam böceği ışıktan uzak durur ve Asya hamam böceği bir güve gibi uçabilir.

BİYOLOJİSİ VE ZARARLARI

Alman hamam böceklerinde insan yapılarında yaygın olarak bulunurlar. Özellikle restaurantlar, gıda işleme tesisleri, oteller,  kreşler, ana okulları, huzur evleri gibi alanlarda sıklıkla karşılaşılır. Soğuk havalarda insan konutlarında daha fazla görülür. Çünkü soğuk havalarda hayatta kalamazlar. Alman hamam böcekleri kuzey Nunavut (Kanada’da bir eyalet) kiracı ( taşıma ) ile görüldü ve alarm verildi.

İlk önceleri Avrupa’ya ait bir tür olduğu düşünülsede orjinin Afrika’daki Etiyopya bölgesinden geldiği ortaya çıkmıştır. Daha yeni kanıtlarla Güneydoğu Asya kökenli olduğu ortaya konmuştur. Orjini neresi olursa olsun soğuğa duyarlılığı kökeninin böyle sıcak iklimlerden olduğunu ve insanlarla birlikte hareket ederek yayıldığını kanıtlar. Antartika haricinde tüm kıtalarda, birçok büyük adada bulunan kozmopolit bir türdür. İngilizler Alman hamam böceği dese de Almanlar Rus hamam böceği derler.

Gececi olmalarına rağmen popülasyon kalabalıklaşmış ya da rahatsız edilmişlerse gündüzleri de ortaya çıkarlar. Genellikle karanlık bir odaya fener gibi bir ışık kaynağı ile gelindiğinde manzara ortaya çıkacaktır. Heyecan ve ya korku anında hoş olmayan bir koku yayarlar.

BESLENMELERİ

Alman hamam böcekleri omnivor çöpçülerdir. Et, nişastalı, şekerli ve yağlı yiyecekleri çok seviyorlar. Yiyecek yetersiz ise sabun, yapıştırıcı, diş macunu gibi malzemeleri de yerler. Kıtlık koşullarında ise birbirlerinin kanat ve bacaklarını da yerler.

ÜREME

Alman hamam böcekleri başkalaşımlarını 50-60 günde tamamlar ve bütün hamam böceklerinden daha hızlı ürerler. Bir kez döllenmiş dişi de ootheca gelişir. Oothecanın bulunduğu abdomen segmenti oothecanın yarı saydam ucu abdomenin ucundan çıkana kadar büyür ve bu gelişim sonunda yumurtlar ¼ inç e ulaştıklarında tam boyutlarına ulaşmış olur ve 16 segmentlidir. Ootheca ilk saydamlığından beyaza sonrasında birkaç saat içinde pembeye dönüşür. 48 saat sonra ise kestane kabuğunu andıran koyu kırmızı kahverengi rengine dönüşüyor. Oothecada genç bireylerin ortaya çıktığı çizgi boyunca omurgaya benzer bir çıkıntısı vardır. Nimflerin küçük bir yüzdesi dişiye bağlı iken, çoğunluğu dişiden ayrıldıktan 24 saat sonra ortaya çıkabilir ve çıkan nimfler 3 mm boyundaki siyah nimfler 6-7 kez gömlek değiştirmeden sonra eşeysel olgunluğa erişir. Gömlek değiştirme sürecinde yarısı doğal nedenlerle ölmesine neden olacak kadar tehlikelidir. Gömlek değiştirme sırasında ölenler ve eski deriler yaşayanlar tarafından yenilir.

KONTROLLERİ

Yapılarda ekolojik niş oluşturmakta oldukça başarılılar ve bir çok haşere kontrol yöntemine dayanıklılar. Nedenleri ise:

  1. İnsan habitatlarında avcılarının yokluğu – azlığı.
  2. Çok sayıda çoğalma.
  3. Kısa üreme döngüleri.
  4. Çok ufak yerlerde saklanma yetenekleri.
  5. Birkaç hafta içinde eşeysel olgunluğa ulaşma.
  6. Kimyasal tarım ilaçlarına uyum ve direnç göstermeleri.

Alman hamam böcekleri thigmotactictir. Yani kısıtlı-dar alanları tercih ederler ve diğer haşerelere göre oldukça küçüktür. Bu nedenle gözden kaçabilecek ufak çatlaklar ve boşluklarda saklanabilirler. Böylece insanlardan ve onların yok etme çabalarından kolaylıkla kaçabilirler. Tecrübeli bir uygulamacı bunu bilir buna göre uygulama ve uyarılarını yapar.

Uygulamanın etkili olması için alınan önlemlerin sürdürülebilir, sistematik ve kapsamlı olmalıdır. Birkaç yumurtanın kalması yeniden kolonileşmeye neden olabilir. Bir başka sıkıntı ise diğer canlılardan çok farklı bir sosyal hayatları olmasıdır. Sosyal bir aile yapıları yok ama dişi 18-50 arası yumurtayı ootheca da taşırlar. Böylece yumurtaları avlanmaktan korurlar. Nimfler yetişkinlerin artıkları ve kendi yumurta kabuklarını yiyerek hayatta kalırlar. Böylece kendi iç mikrobiyatasını da oluştururlar. Böylece yüzeysel insektisitlere karşı tedavi yöntemlerini ve yemlere karşı dirençlerini oluşturur.

Böcek büyüme düzenleyicileri de kullanılabilir. Süpürgeliklerin, boruların etrafının doldurulması evden eve geçişi zorlaştırır.

Zehirli şeker yemlerinin kullanılması sonucu tamamen tatsız şekerlere reaksiyon veren bir Alman hamma böceği ortaya çıkmıştır. Bu da ekonomik ve etkili bir kontrol aracı olan yemleri red ettiği anlamına gelir. Ayrıca da adaptif seçilimin dramatik bir örneğidir. Zehirli yemlerin yokluğunda şekerler üremeyi, büyümeyi, enerjiyi güçlü bir şekilde teşvik ederken zehirli yemlerin varlığında şekerden kaçınma üremeyi teşvik eder.

Kingdom             :              Animalia             : Alem

Phylum                :              Arthropoda        : Şube

Classis                 :              Insecta                 : Sınıf

Superorder        :              Dictyoptera       : Üst Takım

Order                   :              Blattodea           : Takım

Familia                :              Ectobiidae          : Aile

Genus                  :              Blattella              : Cins

Species                :              B. germanica    : Tür

ÜÇ HAMAM BÖCEĞİNİN KARŞILAŞTIRILMASI

TÜR                                                      : ALMAN                             ORİENTAL                           AMERİKAN

TERCİH ETTİĞİ SICAKLIK               :15-35C                                20-30C                                 20-29C

NİMFAL GELİŞİM (GÜN)              :54-215 (24-35C)              164-542 (22-30C)             150-360(25-30C)

ÖMÜR (GÜN)                                   :200 CİVARI                        35-190                                  90-706

UÇMA YETENEĞİ                            : ?                                          –                                             –             

BİYOLOG GÜRBEY ERBAY

MESUL MÜDÜR

KAYNAK: en.wikipedia.org/wiki/German_cockroach

Call Now ButtonHEMEN ARA 0545 814 07 07