0545 814 07 07
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

AKREP İLAÇLAMA

26 Mart 2018
912 kez görüntülendi
AKREP İLAÇLAMA

Akreplerin tropikal bölgelerde olan türleri zehri ile insan öldürebilirken ülkemizdeki türlerde alerjik durumlar haricinde ölüm durumu görülmez. Ülkemizdeki ve Antalya’daki akrep türleri zehirlerini daha çok küçük fareleri ve haşereleri zehirleyip yemek için kullanır. Akrepler hemen zehrini kullanma taraftarı da değildir. Kullanılan zehiri tekrar yerine koymak uzun sürer ve bu süreçte tamamen savunmasızdırlar. Bu sebeple insanla karşılaştığında öncelikle zehiri kullanmayı tercih etmezler. Korkan insan çığlıkları ve saldırgan tavrı sonucu köşeye sıkışan akrepler insanlara saldırabilirler.

Karada yaşarlar. Tropik ve subtropik bölgeleri tercih ederler. Antalyada subtropik bölge olduğu için akreplerle insanlar bolca karşılaşmaktadırlar.

Beslenmesinde keliser denen üç parçalı ve birbirine sürttüklerinde ses çıkaran özel bir ağız tipi diyebileceğimiz yapıları kullanırlar. Avlarını yakalamada pedipalp denen akreplerle özdeşleşmiş özel yapılar kullanırlar. Bunlara ek olarak 8 adet bacakları vardır. En öndeki bacak en kısa olandır.

Solunumlarını kitapsı trakelerle sağlarlar. Kanları toksik etkilidir. 0.25 cm 3 akrep kanı bir kobayı birkaç saat içinde öldürebilir. Akrepler zehirli hayvanlar arasında en tehlikeli olanlardır. Nörotoksik zehirleri şiddetli acı verme, solunum kaslarını felç etme, kalp yetmezliği sonucunda ölüme sebebiyet verir.

Akrepler karasal eklem bacaklıların en eski grubu olup 2009 yılında yapılan bir çalışmada Türkiye’de tespit edilen 11 cinste 23 tür bulunmaktadır. Tropikal ve subtropikal bölgelerde yaşayan bu canlılar çöllerde, taşlık ve kayalık alanlarda, ormanlarda yaşarlar. Aşırı sıcaklığa duyarlı ve neme bağlı olan akrepler gündüzleri taşların altlarında, duvar yarıklarında, kurumuş ağaç kabuklarında ve altlarında, yer altında kazdıkları oyuklarda saklanmaktadır ve kaygan yüzeylere tırmanamazlar.

Akrep zehri protein, peptid ve biyolojik yönden zengin bir nörotoksindir. Akrepler korkmadıkları sürece insanları sokmaya çalışmazlar. Türkiye’deki bir çok akrep türünün zehri alerjisi olmayan ve sağlıklı bireyler için tehlikeli değil iken çocuklar ve yaşlılar için tehlikelidir. Akrepler ve diğer böceklerden kurtulmak için LARA İLAÇLAMA olarak evlerinizde leke, koku, renk, iz bırakmadan Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı onaylı kimyasallar ile uygulama yapmaktayız.

Gececi hayvanlardır. Bu yüzden gündüz vakitlerini genellikle taş altlarında ve meskenlerde geçirirler.Bu yüzden bol bol insanlar evlerde akreplerle karşılaşmaktadırlar. Eğer evinizde akrep ile karşılaştıysanız LARA İLAÇLAMA 0545 814 07 07 numaralı telefondan 7/24 yardıma hazırdır.

BİYOLOG

    GÜRBEY ERBAY 

LARA HAŞERE İLAÇLAMA 0545 814 07 07

Call Now ButtonHEMEN ARA 0545 814 07 07