0545 814 07 07
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

AKREP İLAÇLAMA

26 Mart 2018
159 kez görüntülendi
AKREP İLAÇLAMA

AKREPLER ;

Akreplerin tropikal bölgelerde olan türleri zehri ile insan öldürebilirken ülkemizdeki türlerde alerjik durumlar haricinde ölüm durumu görülmez. Ülkemizdeki ve Antalya’daki akrep türleri zehirlerini daha çok küçük fareleri ve haşereleri zehirleyip yemek için kullanır. Akrepler hemen zehrini kullanma taraftarı da değildir. Kullanılan zehiri tekrar yerine koymak uzun sürer ve bu süreçte tamamen savunmasızdırlar. Bu sebeple insanla karşılaştığında öncelikle zehiri kullanmayı tercih etmezler. Korkan insan çığlıkları ve saldırgan tavrı sonucu köşeye sıkışan akrepler insanlara saldırabilirler.

Karada yaşarlar. tropik ve subtropik bölgeleri tercih ederler. Antalyada subtropik bölge olduğu için akreplerle insanlar bolca karşılaşmaktadırlar.

Beslenmesinde keliser denen üç parçalı ve birbirine sürttüklerinde ses çıkaran özel bir ağız tipi diyebileceğimiz yapıları kullanırlar. Avlarını yakalamada pedialp denen akreplerle özdeşleşmiş özel yapılar kullanırlar. Bunlara ek olarak 8 adet bacakları vardır. En öndeki bacak en kısa olandır.

Solunumlarını kitapsı trakelerle sağlarlar. Kanları toksik etkilidir. 0.25 cm 3 akrep kanı bir kobayı birkaç saat içinde öldürebilir. Akrepler zehirli hayvanlar arasında en tehlikeli olanlardır. Nörotoksik zehirleri şiddetli acı verme, solunum kaslarını felç etme, kalp yetmezliği sonucunda ölüme sebebiyet verir.

Gececi hayvanlardır. Bu yüzden gündüz vakitlerini genellikle taş altlarında ve meskenlerde geçirirler.Bu yüzden bol bol insanlar evlerde akreplerle karşılaşmaktadırlar. Eğer evinizde akrep ile karşılaştıysanız KAPTAN İLAÇLAMA 0242 316 98 10  ve 0532 600 64 00 numaralı telefonlardan 7/24 yardıma hazırdır.

BİYOLOG

    GÜRBEY ERBAY 

LARA HAŞERE İLAÇLAMA 0545 814 07 07

AKREP İLAÇLAMA
Oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan YAKARCA İLAÇLAMA başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?